Pontyfikat i Beatyfikacja Jana Pawła II w naszej pamięci -wystawa

13 10 2011

.

Pontyfikat i Beatyfikacja Jana Pawła II w naszej pamięci

 

. 

Wystawę pod tym tytułem zorganizowały  w dniach 12-19.10.2011 Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach. Do współpracy zaproszone zostały parafie i rady duszpasterskie w Zebrzydowicach, Kończycach Małych i Marklowicach Górnych, Koło Rodziny Radia Maryja, Akcja Katolicka i Koło Gospodyń Wiejskich w Zebrzydowicach, chór mieszany Echo, Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Kaczycach. Dołączyli się Sylwester Gut i Stanisław Kopel. Wystawa urządzona jest w zamku w Zebrzydowicach, w sali widowiskowej, czynna w dni powszednie w godz.14-18, sobota/niedziela 10-18.  

 

 

 

 

 

Otwarcie wystawy nastąpiło 12 października o godz. 14. Helena Bartoszek – prezes koła MZC w Zebrzydowicach przywitała gości, przedstawiła organizatorów wystawy oraz jej współorganizatorów. „Chcielibyśmy aby nauki Jana Pawła II pozostały w naszym życiu” – powiedziała p. Helena. Wójt gminy Andrzej Kondziołka wyraził podziękowanie tym, którzy przyczynili się do otwarcia tej wystawy, którzy udostępnili pamiątki.

 

Ks. prob. Marian Brańka (Zebrzydowice) zauważa, iż musimy dziś odjąć 33 lata, aby cofnąć się do czasu gdy Jan Paweł II zaczynał pontyfikat (16.10.1978). „Tu powinni przyjść uczniowie naszej szkoły – wystawa może pozwoli im wyciągnąć wnioski, może skłoni do rozmowy z rodzicami na temat pontyfikatu. -Ta wystawa, myślę, poruszy serca i umysły i zachęci do zastanowienia się: skąd przybywamy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy”.

 

Ks. kan. Kazimierz Osiński (Kończyce Małe) zwraca uwagę na walor wychowawczy tej wystawy względem młodego pokolenia. Daje świadectwo o nagłym ustąpieniu bólów kręgosłupa podczas nabożeństwa na lotnisku w Katowicach Muchowcu, gdzie odczuł jakby cień przechodzącego Piotra …  

 

Ks. prob. Stanisław Wójcik (Marklowice Górne) wspomina Groń Jana Pawła II i zaangażowanego emocjonalnie opiekuna zgromadzonych tam pamiątek związanych z Janem Pawłem II. M.in. tron papieski z Kaplicówki mógł pojawić się i na tej wystawie. Przypomina emocje, które nam towarzyszyły gdy Ojciec Św. żył, gdy do nas przemawiał.   

 

Podczas otwarcia obecna była Małgorzata Guz – dyrektor GOK, Henryk Franek – członek zarządu MZC w Cieszynie i koła w Zebrzydowicach, Jolanta Wawrzyczek – dyrektor Zespołu Szkół w Zebrzydowicach, Franciszek Kołatek sołtys Zebrzydowic Grn. z żoną Bronisławą (Echo), Janina Wenglorz – sołtys Kończyc M., Bronisława Brzezina, Anna Żagan i Antonina Kłopeć (koło RRM), Mariola Rojek – prezes AK, Tadeusz Fujcik – prezes chóru Echo, Danuta Giza (KGW) oraz Małgorzata Karasińska, Maria Wieczorek, Elżbieta i Leon Chromik, Helena Kondziołka, Anna Rychły (wszyscy MZC) i in. Wystawę i jej otwarcie dokumentował Przemysław Lose, portal ox.pl

 

Wernisażowi wystawy towarzyszyły pieśni religijne i fragmenty wystąpień papieskich (z płyt). Obecni razem zaśpiewali ulubioną pieśń Ojca św. Barkę (zaintonował ks. M.Brańka).

Na środku sali ustawiono stół  z księgą wpisów dla gości oraz pamiątkowymi albumami z wystaw wcześniejszych. „Zainspirowała mnie własna kolekcja znaczków pocztowych nt. Jana Pawła II i stąd ten pomysł aby zorganizować taką wystawę” – wyjaśnił nieoficjalnie Henryk Franek – pomysłodawca wystawy.

 

W przygotowaniu wystawy uczestniczyło wiele osób. Dzięki nim zebrano setki przeróżnych pamiątek, materiałów i eksponatów wystawionych na 9 stołach, w kilku pionowych kasetach i na stelażach. Jest sporo różnego rodzaju wydawnictw – książek, albumów, folderów, czasopism i gazet; zdjęć, obrazów i obrazków, są numizmaty – medale, monety, banknoty; rekwizyty – rzeźby, chusty, emblematy, flagi, portrety, karty do sektorów, różańce. Nie wszystkie dostarczone przedmioty się pomieściły.

 

Poniżej wymienione są niektóre pamiątki wystawione na poszczególnych stanowiskach:  

 

MZC Zebrzydowice:

-Tablica upamiętniająca Beatyfikację Jana Pawła II 1.05.2011 z certyfikatem

-Zbiory znaczków pocztowych przedstawiających 8 pielgrzymek papieskich do Polski z ich motto i nazwami miast

-Znaczek pocztowy na srebrnej płytce z okazji 25-lecia pontyfikatu (wł. H.i K.Franek)

-Rzeźba w węglu z wizerunkiem i wtopioną monetą z Janem Pawłem II

-Znaczki pocztowe 10-lecia Radia Maryja  1991-2001

-Prototypy monet Euro RP z wizerunkiem bł. Jana Pawła II

 

RRM:

-Dzwon Jubileuszowy odlewni Marinelli dedykow. Janowi Pawłowi II aby celebrować początek III tysiąclecia (kopia)

-Chusty i emblematy noszone przez pielgrzymów RRM podczas pielgrzymek papieskich

-Roczniki miesięcznika Rodzina Radia Maryja (własna oprawa)

-Liczne fotki z pielgrzymek RRM do Rzymu

-Foto Jana Pawła II i dyrektora oraz założyciela Radia Maryja o. T.Rydzyka z cytatem: Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie Radio, że się nazywa Radio Maryja

(Jan Paweł II 29.03.1995)

-Tekst „Do Rzymu na wózku” o pielgrzymce 20 lat pontyfikatu z niepełnosprawną B.Malinowską (w Głos Maryi 98r.)       

-Wspomnienia z pielgrzymek papieskich do Polski – Z.Brzezina

-Kasety video i płyty CD/DVD

 

 

Parafia Zebrzydowice:

-Medale i monety okolicznościowe wybite z okazji pielgrzymek papieskich do Polski

-Książki-albumy: Dziedzictwo, 104 pielgrzymki Jana Pawła II

 

Parafia Kończyce M.:

-Foto H.Brachaczek i obraz wł. G.Pajonk z audiencji w Rzymie w 95r.

-Foto maj 1987  – P.Stabla z KM otrzymuje od Ojca Św. różaniec

-Foto ołtarza na Kaplicówce z aparatu przystawionego do lornetki

 

Parafia Marklowice G.:

-Fragment szaty Jana Pawła II, który ks. prob. otrzymał od sióstr w Watykanie

-Foto z pielgrzymki i audiencji w Watykanie 13.05.91

 

Echo:

-Foto z audiencji prywatnej Heleny Fujcik z Zebrzydowic 17.04.87

-Pamiątka z udziału Echo w oprawie mszy św. na Kaplicówce

-Foto z audiencji w r.2000 podczas której pielgrzymi z Czańca z ks. Kazimierzem Hanzlikiem wręczyli Ojcu Św. obraz przedstawiający dom pradziadków Karola Wojtyły (w pielgrzymce uczestniczyli K.i H.Żagan z Zebrzydowic)

 

AK:

-Rekwizyty ze Światowych Dni Młodzieży w Toronto 2002 – Indianka, bejsbolówka, torba, foto (wł. A.Kopiec)

-Foto z mszy św. na Kaplicówce – wśród kapłanów ks. prob. Jerzy Hermais

 

KGW:

-Pisany gwarą wiersz „Prziszoł czas” K.Klocka – 04.2005

-Dyplom z papieskim błogosławieństwem dla R. i P.Fiałek z rodziną

 

St.Kopel:

-Karty wstępu na Błonia w Krakowie z różnych lat

-Płyty CD, DVD

 

MZC Kaczyce:

-Fotki z pielgrzymki młodzieży naszej diecezji na Świat. Dni Młodzieży w Toronto

 

S.Gut:

-Obrazy: własnoręczne portrety Jana Pawła II

 

 

 

Warto zwrócić uwagę, iż w związku z tą wystawą nie chodzi o to aby tylko oglądać – ale również o to aby powspominać, kojarzyć, przemyśleć, może coś głębiej przeżyć …

 

Zbigniew Brzezina

 

 autorem fotek (IMG) jest Henryk Franek


Działania

Information
Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

%d bloggers like this: